Drobečková navigace

Úvod > Pro rodiče > Požadavky na dítě v mateřské škole

Požadavky na dítě v mateřské školeKaždá mateřská škola může mít na děti jiné nároky. Záleží to v podstatě jen na ní. Některé mají přesný přehled toho, co by měli před nástupem umět a rodiče jsou s tím seznámeni, jinde se tyto požadavky neuvádí, ale v podstatě se považují za samozřejmost.

V naší mateřské škole se zpravidla vyžaduje, aby dítě umělo a znalo:

  1. své jméno a příjmení, vědět a poznat svou značku ve školce
  2. samo si dojít na toaletu (pleny či pravidelné pomočování je nepřípustné. Samozřejmě občas se může stát, že se dítě zabere do hry či nestihne doběhnout na WC a počurá se)
  3. najíst se lžící a pít ze skleničky a hrníčku
  4. obléknout se a obout (u těch nejmenších paní učitelka či kamarádi pomohou zapnout zip či knoflíky, zavázat tkaničky a podobně). S tím souvisí i to, že by dítě mělo být schopno poznat své věci.
  5. umýt si ruce, utřít si je do ručníku
  6. vysmrkat se a používat kapesník
  7. uklidit své věci, hračky a další
  8. bez problémů chodit po schodech

Další požadavky

Dítě by mělo znát základní pravidla slušného chování a dodržovat je (pozdravit, poděkovat, poprosit). Důležitá je i určitá kázeň, respektive to, aby reagovalo na běžné pokyny učitelky.

Fajn je, když umí vyjádřit své pocity a potřeby, tedy co si přeje a potřebuje.

V některých školkách se klade velký důraz i na jídlo. Požaduje se, aby bylo dítě zvyklé jíst všechny běžné druhy potravin, nebylo vybíravé a stravu neodmítalo.

U nás si paní učitelky dopředu od rodičů zjistí, co nemá rádo a počítá s tím.

Závěr

Možná se vám zdá, že září je ještě daleko, ale na druhou stranu je potřeba počítat s tím, že dítě se potřebné dovednosti nenaučí hned. Určitě mnohé z nich již naprosto bez problémů zvládá, ale některé si asi ještě bude muset osvojit či upevnit. A čím dříve začnete vše dolaďovat, tím budete ve větší pohodě.

A pokud se váš potomek nestačí něco naučit, anebo mu to prostě nepůjde tak, jak byste si představovali? Určitě se tím nijak nestresujte a netlačte na něj. Postupem doby se to určitě naučí, odkouká to ve školce od kamarádů či to prostě přijde samo. Důležité je, aby se dítě pokud možno do školky těšilo a nemělo jí hned od počátku spojenou s tím, že je nešika a že když se nenaučí obléknout punčocháče, tak ho tam nebudou chtít.

Hodně štěstí a hlavně trpělivosti.